Sık Sorulan Sorular
   
60 dk. farklı güzergahlardaki tramvaylara vede tramvaydan otobüse yada otobüsten tramvaya aktarma yapılabilinir.
Araç içine hayvan alınması kapalı muhafazası olmadığı sürece yasaktır.
Bunun için teknik durumlar, tramvay sayısı, kapasitesi ve yolcu sayıları gibi veriler göz önüne alınarak çalışma yapılmaktadır.
Evet. Tramvay hattına girdiği tespit edilen yabancı araç ve bisikletlilere ilgili birimler ( kapalı hatlarda Zabıta, Açık hatlarda Trafik Şube) tarafından ceza yazılmaktadır.
Evet. Muhtelif zamanlarda ve hatlarda gezici kontrolerler tarafından araç içinde bilet kontrolü yapılmakta, biletsiz olduğu tespit edilen yolculara Estram Yolculuk kurallarının Bilet Kullanımı ile ilgili 2.maddesi "Esbilet, Eskart, Esparacard ve anlaşmalı temassız kredi kartları yolculuk boyunca kontrollerde görevlilere gösterilmesi amacı ile saklanmalıdır. Bu kontrollerde ilgili bilet ve kartları yanlarında bulundurmayanlara biletsiz yolcu muamelesi yapılır.5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’ na göre yaptırım uygulanır." ve 4.maddesi "Başkasına ait kişiselleştirilmiş Eskart ile yolculuk yapmaya teşebbüs edenlerin, Eskart’ larına görevliler tarafından el konulur. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’ na göre yaptırım uygulanır." uygulanır.


Tramvay hareket etmeden önce kavşağa kendine yol verecek şekilde talepde bulunmalıdır. Bu da araç içindeki butonla sağlanır. Bu butona bastıktan ve sistem döngüye başladıktan sonra, karayolu araçlarında sıkışıklığa neden olmamak için en kısa sürede kavşağı terk etmelidir. Bu nedenle döngü başladıktan sonra kapılar kapatılmalı ve tekrar açılmamalıdır. Aksi durumda kavşaktaki araçlar beklemek zorunda kalacaktır. Eğer bu bekleme güvenlik süresi olan 120 saniyeyi aşarsa tramvay tekrar talep verecek ve kavşak tekrar karayolu araçlarına kapanacaktır. Bu nedenle yaya ve araç içindeki vatandaşlar karşılıklı anlayış göstermek durumundayız.
Tramvay boşken 34 tonluk bir araçtır. Sürtünme daha fazladır. Benzerlerinden daha kısa mesafelerde durma özelliğine sahip olmakla birlikte lastik tekerlekli araçlar kadar kısa süre ve mesafede durabilmesinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Bu durumda yüklü haldeyken yapılan testler ve incelemeler sonucunda güvenli duruş mesafeleri göz önüne alınarak kavşaktaki algılayıcılar yerleştirilmiştir. Bu nedenle karayolu araç sürücülerine "uzun" gelen süre ve mesafe aslında onları herhangi bir kazadan korumak amacıyla tespit edilmiştir.
Araçlar acil durum frenlemesi ile kısa mesafede durabilmektedir. Ancak bu durumda yapılan acil frenin oluşturduğu ivme araç içindeki yolculara yansımaktadır. Yapılan inceleme ve tecrübeler göstermiştir ki, bu tip durumlarda dışarıda yaşanandan daha büyük yaralanmaların araç içinde olması söz konusu olmuştur.
Tramvay işletimi 05:00 – 01:00 saatleri arasında (Batıkent ve Çamlıca hatları hariç) Otogar’ dan çıkan tramvayların tüm hatlara ulaşmasının ardından başlamakta ve tekrar Otogara tüm araçların gelmesi ile tamamlanmaktadır. Geriye kalan zaman dilimi olan 01:00 / 05:00 saatleri arasında ise sabit tesislerin (Rayların, katener, sinyalizasyon) ve araçların temizlik ve bakımları başlamaktadır. Vatman eğitim ve sınavları da bu saat aralığında yapılabilmektedir. Ayrıca hat üzerinde eşya taşımaları da izine tabi olarak, hatta enerji kesilerek yapılmaktadır. Bu sebeplerle işletim saatlerini uzatmak ( gece işletim yapmak) mümkün değildir. 
Eskartınız sadece Eskişehir il sınırlarındaki Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma araçlarında Otobüs ve Tramvayda kullanabilirsiniz.
Kart içinde kalan bakiyenin iade işlemi yapılamaz. Ancak kart üzerinde onarım işlemi yapılarak İndirimli Eskart Tam Eskart’a dönüştürülüp kartın içinde kalan bakiye Tam kart tarifesi üzerinden düşüş sağlanabilir. İçinde bakiye kalmayan kart kullanıma kapanır. Karta ücret yüklemesi yapılamaz.
Bu İşlem öğrencilik ya da öğretmenlik hakları bittiğinden dolayı, bu haklara sahip olunmadığından, içinde kalan bakiyeyi kullanabilmeniz için gerçekleştirilmektedir.
Eskişehir içinde yaygın olan kart yükleme bayilerini internet adresinden harita üzerinden ve akıllı telefonlarda çalışan estram uygulamasındaki dolum& satış sekmesinden görebilirsiniz.
Aktarma işlemi lastik tekerlekli araçlardan demir tekerlekli olmakta olup; yolculuk bütünlüğü ve ulaşım kolaylığını sağlayarak, ücretlendirmeleri minimum düzeye çekmek içindir. Ayrıca Çarşı durağı noktası ÜCRETSİZ aktarma noktasıdır. Bu noktada aktarma işlemi için herhangi bir ücret kesintisi yapılmaz. Aktarama süresi İlk binişten itibaren 60 dakikadır.
Bu işlem için Eskart Başvuru Merkezinize kartınızla beraber başvurmanız gerekmektedir. Yapılan inceleme sonucunda gerekli düzeltme işlemleri yapılarak kartınız kullanılabilir hale gelecektir. Eğer kartınızda fiziksel olarak yıpranma kırılma vs. söz konusu ise; 6 TL karşılığı aldığınız yeni eskarta eski eskartınızın tüm bilgileri birebir kopyalanmaktadır. Yani içerisinde herhangi bir bakiyeniz varsa bu yeni kartınıza aktarılmış olur.
Estram internet sayfamızdan ilgili kişiselleştirilmiş kart tipinin seçilmesinden sonra "Kayıp-Arıza-Yıpranma" sekmesinden yapılması gereken işlemleri görebilirsiniz.
0 222 237 63 64 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Kayıp Eşya Bürosu (Otogar Z/19) Eskişehir
Telefon: 0 222 217 65 91
Telefon: 0 222 237 63 64
FAX: 0 222 227 46 42 
 SOSYAL AĞLAR

MOBİL UYGULAMALAR

MARKALARIMIZ

İLETİŞİM

 • Çağrı Merkezi:

  0 (222) 237 63 64

 • Faks: 0 (222) 227 46 42
 • E-Posta: info@estram.com.tr
 • Adres: Şeker Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:2
  Tepebaşı/ESKİŞEHİR
 • Toplu Taşıma Araçları Kayıp Eşya Bürosu (Otogar Z/19) ESKİŞEHİR

  Tel: 0 (222) 217 65 91

  Tel: 0 (222) 237 63 64

  Fax: 0 (222) 227 46 42